Fotowoltaika na gruncie, czy dachu - co wybrać?

Pytanie, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, pojawia się często wśród osób, które dopiero rozważają inwestycję. Widok fotowoltaiki na dachach czy gruntach przestaje zaskakiwać, ponieważ jesteśmy świadkami prawdziwego boomu na technologię słoneczną. Zanim przejdziesz do działania, sprawdź, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne – na gruncie, czy na dachu i dowiedz się, czym się kierować przy wyborze lokalizacji ogniw.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim generuje dodatkowe koszty? Jakich inwestycji wymaga fotowoltaika na gruncie? Takie pytania zadaje wiele osób planujących samodzielną produkcję prądu. Standardowe instalacje montuje się właśnie na dachu lub gruncie, a każda z możliwości ma swoje uzasadnienie (inna może być fotowoltaika dla rolnika, właściciela domu, czy biura). Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Oto najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę:

 

  • nasłonecznienie i zacienienie terenu,
  • charakterystyka działki i dachu,
  • aspekty praktyczne, techniczne i finansowe,
  • preferowana estetyka.

 

Wiesz, co to jest fotowoltaika, dlatego zdajesz sobie sprawę, czego potrzebują panele do efektywnej pracy – promieni słonecznych. Wszelkie naturalne i sztuczne przeszkody, od rozłożystych i wysokich drzew, po budynki w sąsiedztwie, mogą rzucać cień na Twoją działkę. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy lepiej sprawdzi się fotowoltaika na dachu, czy jednak instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Szukaj maksymalnego nasłonecznienia i pamiętaj, że moduły powinny być skierowane na południe, względnie z odchyleniem na wschód lub zachód, ale nigdy na północ.

 

Fotowoltaika na gruncie zajmuje relatywnie sporą powierzchnię, a moduły umieszcza się na specjalnych stelażach. Jeżeli posiadasz niewielką działkę, ten wybór nie będzie najlepszy z możliwych. Chcesz przecież mieć przestrzeń do aranżacji trawnika, altany, grządki kwiatowej czy kącika warzywnych upraw. Co innego, jeżeli posiadasz rozległe grunty i dysponujesz stosunkowo dużym, niewykorzystanym terenem, na którym bez problemu zmieści się od kilku do kilkunastu modułów.

 

Czy lokalizacja i wielkość Twojej działki pozwala na tego rodzaju inwestycję? Być może o wiele łatwiej będzie zamontować panele fotowoltaiczne na dachu – fotowoltaika będzie równie wydajna na płaskim dachu, jak i skośnym, kopertowym, czy w jeszcze innej konfiguracji. Najważniejszy w tym kontekście jest i tak kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – czy to na gruncie, czy dachu. Dlatego też zastanów się, która przestrzeń będzie optymalna w przypadku Twojej działki.

 

Fotowoltaika dla firm, rolników i osób prywatnych zawsze musi spełniać określone standardy. Dlatego też przy wyborze lokalizacji instalacji weź pod uwagę kwestie techniczne i formalne, np. czy wymagane jest pozwolenie na budowę paneli fotowoltaicznych na gruncie. Tego wszystkiego dowiesz się w rozmowie z konsultantem naszej firmy – Polenergia Fotowoltaika. Jesteśmy specjalistami nie tylko w projektowaniu i montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie i dachu, ale również kompleksowej obsłudze klientów.

 

Istotnym kryterium wyboru jest też estetyka. Klienci, którzy zastanawiają się, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, wizualizują sobie ostateczny wygląd instalacji, która inaczej prezentuje się na dachu skośnym lub płaskim niż na gruncie. Moduły są te same, ale pojawia się kwestia m.in. konstrukcji montażowej. Rozwój technologiczny sprawił, że dostępne dzisiaj produkty są estetyczne w dużo większym stopniu niż pierwsze instalacje. Łatwiej też znaleźć panel czy dodatkowe elementy pasujące do wykończenia budynku i przestrzeni wokół. Fotowoltaika dla domu powinna zapewniać satysfakcję pod każdym względem, a więc i estetycznym, o czym warto pamiętać przy planowaniu inwestycji.